Skip links

Mimarımızın Gözünden

Seren BORVALI

Seren BORVALI

Mimarımızın Gözünden Dolce Vita

Öncelikle Dolce Vita, isminden yola çıkarak projelerimizi anlatmak isterim. “la Dolce Vita”, İtalyanların hayatı mutluluk , zevk ve huzur dolu yaşamalarının felsefesidir. Tam çevirisiyle “Tatlı Hayat” anlamına gelmekte. Hayatın basit ve abartısız, sevinçlerinin büyülü bir şekilde tadılmasını, her anı bir hediye olarak görmeyi, karşılaşılan tüm engelleri Akdeniz kültürlerinin doğasında olan bir dizi temel ilkeyi takip ederek incelikle aşmayı, daha az stresli , daha az endişeli, daha fazla odaklanmış ve dengeli olmayı, daha mutlu hissetmeniz için tüm bunları kendi yaşamınıza nasıl dahil edeceğinizi anlatan, yaşamın her anından zevk alma üzerine kurulu bir yaşam felsefesidir La Dolce Vita!

GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ

Biz de bunun sadece güzel bir isim olabileceğini düşündüğümüz için değil, projelerimizi şekillendirmemizde hayallere ve anı kusursuz yaşamanın mekânsal çözümlerine öncelik vermemiz gerektiğini hatırlattığı için seçtik. Mükemmel gündelik deneyimi yaşatacak mekanları yaratmak için sürekli araştırıyor, okuyor, çiziyoruz. Gündelik hayatlarımızın her anına değer vermemiz gerektiği ve bunun da önce yaşadığımız, tüm sevdiklerimizle hayatımızı paylaştığımız yerden, yani yuvamızdan geçtiğini düşünüyoruz. 24 saatimize yerleşmiş her deneyim, fiziksel ortamda yaşadığımız, çalıştığımız, sosyalleştiğimiz mekanları yaratır, bazen de mekanlar yeni deneyimler yaratmamızı sağlar. Bizim istediğimiz şey ise, projelerimizde yaşayacak olan dostlarımıza mutluluk , zevk ve huzur dolu Dolce Vita deneyimini yaşatmak.

Öncelikle Seçtiğimiz Lokasyonlar,

Öncelikle seçtiğimiz lokasyonlar hem hayatın hızlıca aktığı, eğlencenin, gece hayatının, alışverişin bulunduğu noktalara çok yakın, hem de sessiz ve huzurla oturabileceğiniz dingin yerler. Dalyan Dolce Vita Villalarında olduğu gibi. Dalyan marinaya yürüme, Ayayorgi bölgesindeki plajlara ve yine aynı bölgedeki gece klüplerine 5 dakika mesafede, merkeze 10 dakika. Büyük şehirlerde olmasak bile trafiğin sorun olduğu bu zamanda, mesafeler önemli hale geldi. Seri akan hayatın içindeki sakin hayatı sunabilmek amacımız.

Dolce Vita Dalyan’ı tasarlamaya başladığımız da öncelikli düşüncemiz açık ve geçirgen bir plan oluşturmaktı ve bahçe ve ev kullanımının bir bütün olduğu, abartıdan ve yorucu detaylardan uzak, doğal tonların hakim olduğu sakin bir ev yarattık. Modern çizgilerde tasarlanan Dolce Vita Dalyan, kullanıcılarımıza en iyi deneyimi yaşatacağız sözümüzden yola çıkarak tasarım ve inşa detaylarının en ince ayrıntılarına kadar düşünüldüğü bir proje oldu. En iyi malzemeleri kullanmak kadar, en iyi tekniğinde kullanılıyor olması uygulamanın sonucu için çok önemli ve Dolce Vita Dalyan’ın her cm2’si düşünülmüş ayrıntılarla işlendi. Form mu, fonksiyon mu ikileminde her ikisinin de maksimum efektiflikte olmasını sağladığımızı düşünüyorum . Fonksiyon olarak her bir köşe en ince ayrıntısına kadar kullanışlı bir şekilde işlendi; formu ise, hayalini kurduğumuz netlik ve sadelikte oldu. Ve genele baktığımızda stil sahibi bir mekan yarattığımızı düşünüyorum.

Açık Tonlar ve Doğal Dokular,

Açık tonların ve doğal dokuların hakim olduğu salonda mutfak, salon, bahçe geçişi bir bütün ve salonun her noktasından tüm bahçeye hakimsiniz. Peyzajın evin içinde hissedildiği, güneşi evin içine tamamen aldığımız ama tüm bu şeffaflık içinde kusursuz bir mahremiyete sahip olduğunuzun hissedildiği bir mekan yarattık. Mutfak, salon , teras ve bahçe kullanımları, bir aradalık hissini sonuna kadar veren bir kurguda. Akdeniz kültürünün aile, arkadaş, eş dost bir arada, büyük masaların kurulduğu, sonsuz sohbetlerin büyüdüğü, hazırlıklar beraber yapılırken, çocukların bahçede koşup eğlendiği o hareketli halin, korunaklı ve kontrollü bir çerçeve içinde olmasının farketmeden sizi içten içe güvenli ve huzurlu hissettirmesi halini burada hayata geçirmek istedik. Ve başardığımızı düşünüyorum.

Evin içinde de dışında olduğu kadar keyifli vakit geçirilmesi, yaz kış tüm alanların aynı efektiflikte kullanılabilmesi için kapalı, yarı kapalı ve açık mekanlar arasındaki geçiş kurgularını dönüştürülebilir olarak tasarladık. Bodrum kat ister sinema odası, ister çocuklar için geniş bir oyun alanı, istenirse bir spor salonuna dönüştürülebilir. Ayrıca tüm teknik aksamın yer aldığı bir teknik oda ve ister depo alanı, ister misafir odası, ister depo ya da kiler olarak tasarlayabileceğiniz bir oda daha bulunmakta. Evinizi kullanım ihtiyaçlarınıza göre kolayca dönüştürebileceğiniz, gelecekteki kullanım çeşitlerini öngörerek alt yapısını hazırladık ve bu farklı kullanıcı tercihlerine hazırlıklı olmak da bizi daha huzurlu hissettiriyor açıkçası. Seçeneklere hazırlıklı olmak, önemli bir konfor bence. Bir tasarımcı olarak benim mutlu hissettiğim nokta , “biz bunu zaten sizin için düşünmüştük” dediğim an aslında.

En İyi Olduğunu Düşündüğümüz Çalışma

Üst kata geldiğimizde ise, tamamen yatak odalarının yer aldığı bu alanda en önemli şey huzurlu ve sakin hissedebilmek. Evin genelinde hakim olan doğal tonlar burada da devam ediyor. Giyinme ve depolamaya ait detaylar odalarda önünüze çıkmayacak, alan kullanımına engel olmayacak şekilde yapıyla bütünleşik olarak çözülmüş durumda. Aydınlatmalar dinlenme ve uyku mekanına uygun olacak şekilde gizli aydınlatmalar ile çözülmüş ve gün içindeki doğal ışık bütün odaları aydınlatmakta. İsteyebileceğiniz mahremiyeti burada her mekanda rahatça sağlayabilir, dingin renkler ve karmaşadan uzak sakin mekanlarınıza baktıkça daha huzurlu hissedebilirsiniz.

En iyi olduğunu düşündüğümüz çalışma bizi mutlu ediyor, daha iyisini yaratmak için çalışıyoruz. En iyi malzeme, en iyi teknik, her detayı düşünebilmek, ayrıntılarla mutlu edebilmek, güvende ve huzurlu hissettirebilmek bizim için çok önemli ve tabi ki stil sahibi olmak, çizgimizle etkileyebilmek. Biz bunları yapabildiğimizi düşünüyoruz, daha fazlasını yapmak için çıktığımız bu yolda daha fazla kullanıcıya ulaşmak için de fazlasıyla çalışıyoruz. Kullanıcılarımıza kalan ise sadece aileleri ve dostlarıyla beraber Eldeymez Yapı güvencesiyle sunulan Dolce Vita projelerinin keyfini çıkarmak olsun istiyoruz.

Seren BORVALI

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Drag